Sherd
MS4877B
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877B |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman | Gaulish |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | France | Gaul | La Graufesenque |
| Period | Imperial Roman Period |
| Date Made | ca. 70-100 CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata | Stamped |
| Iconography | Latin Inscription |
| Description | Fragment of a South Gaulish Sigillata Bowl with Latin stamped impression inscription. Signed twice in crescents on upper and lower registers: S.M.F. Eros figures with sacks over their backs flank a theatral mask set inside a corded circle. Dragendorff form 37. |
| Height | 8.25 cm |
| Width | 7 cm |
| Thickness | 1.1 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.