Sherd
Bowl
MS4877A
Location: On Display in the Rome Gallery
From: Italy | Etruria | Orvieto
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4877A |
| Current Location | Rome Gallery - On Display |
| Culture | Roman | Gaulish |
| Provenience | Italy | Etruria | Orvieto |
| Manufacture Location | France | Gaul | La Graufesenque |
| Period | Imperial Roman Period |
| Date Made | First half of the 1st c. CE |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Terra Sigillata | Stamped |
| Iconography | Latin Inscription |
| Inscription Language | Latin Language |
| Description | South Gaulish bowl. Signed by an enslaved person who worked for M. Perenni Tigranus, Saturnius. M. Perenni was himself a free enslaved person. On the right a man carries a sack over his left shoulder. The figure on the left has been interpreted as Socrates drinking the poison hemlock |
| Height | 8 cm |
| Width | 11.5 cm |
| Thickness | 0.6 cm |
| Credit Line | Purchased from Riccardo Mancini; Subscription of John Wanamaker, 1898 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
