| Object Number | 2006-10-119 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Boar Tusk |
| Description | Curved with lots of color variation (front vs. back). Fresh breaks are evident. |
| Height | 0.6 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Credit Line | Gift of Brooklyn Museum, 2006 |
| Other Number | 01.1091.1 - Other Number | 1450 (tag) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


