| Object Number | 85-48-995 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iraq | Nippur |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Ceramic |
| Description | Bath tub shaped coffin |
| Height | 47 cm |
| Length | 119 cm |
| Width | 62 cm |
| Credit Line | Babylonian Expedition to Nippur I-IV, 1888-1900 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




