Sculpture
29-94-6
From: Maritime Congo | Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | 29-94-6 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kongo |
| Provenience | Maritime Congo | Congo |
| Date Made | ca. 1880–1925 CE |
| Section | African |
| Materials | Ivory |
| Iconography | Couple | Man | Woman |
| Description | Man and woman holding a rope which encircles their middles. |
| Height | 6.6 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Depth | 2.5 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | 031 - Cast Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




