Blouse
Huipil
2004-21-1A
From: Guatemala | Department of Huehuetenango | San Pedro Soloma
Curatorial Section: American
| Object Number | 2004-21-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Guatemalan |
| Provenience | Guatemala | Department of Huehuetenango | San Pedro Soloma |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Cotton | Lace | Thread |
| Technique | Sewn | Embroidered |
| Iconography | Huipil |
| Description | Cream colored huipil with large round lace trimmed collar emboidered with black, yellow, orange, pink, green, and purple; Part A of full costume set A-E including huipil, shirt, two sashes, and a belt. |
| Height | 95.5 cm |
| Width | 130 cm |
| Credit Line | Gift of Theodore T. Newbold and Helen Cunningham, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



