Sherd
Cup
MS4617.9
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.9 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III | Late Minoan IB |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Complete profile from a conical cup. Fine, pink (7.5 YR 7/4) clay. Wiped with water. Undecorated. Comments: MM III-LM IB. Marked "ghem B," in Greek. From the Deposit B. For general comments see 516. For this variety see (among many others) Sackett and Popham 1970: fig. 22, nos. 2 and 4 (Palaikastro); Betancourt and Davaras 1986: fig. 16, no. PS 91 (Pseira). |
| Height | 4.5 cm |
| Length | 3.4 cm |
| Width | 0.4 cm |
| Outside Diameter | 8 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
