| Object Number | 29-221-11 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Hindu |
| Provenience | Nepal |
| Section | Asian |
| Materials | Iron |
| Inscription Language | Sanskrit |
| Description | Iron ring - thin, flat band with flat oval design bearing Vedic inscription: Sri Ganga - "Sacred Ganges" |
| Height | 2.1 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.5 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 11 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




