Ring
29-221-2A
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-221-2A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | India |
| Section | Asian |
| Materials | Silver | Brass | Quartz |
| Description | Band of silver welded to brass setting with an oval quartz "eye" stone. Band is plain silver while the setting has a cluster of 3 spheres on either side of the stone. The fastening is decorated by clusters of spheres. The stone is a milky white Quartz with a large brown swirl (that resembles an ammonite fossil) in the center. |
| Height | 3 cm |
| Length | 2.7 cm |
| Width | 1.9 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 4 - Other Number | 2 - Sommerville Number | Ring Box 20 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.