| Object Number | E3070A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Ptolemaic |
| Provenience | Egypt | Hibeh |
| Locus | Mum. A17 |
| Period | Ptolemaic Period | Thirty-Third Dynasty |
| Date Made | 259-258 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Papyrus | Ink |
| Iconography | Notice |
| Inscription Language | Greek Language |
| Description | 1 of 3 fragments of a Greek Papyrus Manuscript - Renumciation of Claims. Agreement in duplicate for the settlement of a dispute between two miliatry settlers at Phebichis. Writing across fibers |
| Length | 9.8 cm |
| Width | 12.5 cm |
| Credit Line | Distribution from the Egypt Exploration Fund; B.P. Grenfell and A.S. Hunt, 1909 |
| Other Number | HIB-96 - Field No SF | ES3070 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


