Grattoir
EU990A
From: England | Sussex | South Downs
Curatorial Section: European
| Object Number | EU990A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic | Neolithic (uncertain) |
| Provenience | England | Sussex | South Downs |
| Period | Upper Paleolithic | Neolithic (uncertain) |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Large oblong or oval grattoirs. cf. eu 910 |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 4 cm |
| Credit Line | Purchased from Mrs. Sidney Warrington, 1913 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


