| Object Number | A1159A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Sinhalese |
| Provenience | Sri Lanka |
| Locus | Kandy |
| Date Made | 18th Century |
| Section | Asian |
| Materials | Ivory |
| Technique | Carved | Incised |
| Iconography | Dancer | Parrot |
| Description | Ivory plaque carved and pierced: central portion of a double comb or inset for a box. Central figure is a dancer in slight relief with details incised. Parrots on two flanking panels. Reverse of plaque shows backview of the dancer and parrots. |
| Height | 8.8 cm |
| Width | 10 cm |
| Credit Line | Purchased from Alexander Scott, 1914 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
