| Object Number | 31-27-142 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Meydum |
| Locus | Tomb 278 |
| Period | Third Intermediate Period | Twenty-Second Dynasty |
| Date Made | 945 - 712 BCE |
| Section | Egyptian |
| Materials | Faience |
| Iconography | Baboon |
| Description | Blue |
| Height | 3 cm |
| Width | 1.2 cm |
| Depth | 1.3 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Meydum; Alan Rowe, 1931 |
| Other Number | 29-12-177 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




