Platter
P337A
From: Borneo | Sarawak | Baram River
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | P337A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Kayan |
| Provenience | Borneo | Sarawak | Baram River |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood | Plant Fiber |
| Description | Wit. Wood. Oval shaped platter with an elongated handle at one end with carved spirals. Opposite end has a plant fiber cord. |
| Height | 7.6 cm |
| Length | 40.6 cm |
| Width | 18.1 cm |
| Credit Line | Gift of Alfred C. Harrison Jr. and Dr. H. M. Hiller, 1899 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




