| Object Number | 2005-17-6B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mongolian |
| Provenience | Mongolia |
| Section | Asian |
| Materials | Leather | Rawhide | Felt | Cotton | Synthetic |
| Technique | Appliqued |
| Description | Man's boot with liner. One of a pair with 2005-17-6A. Traditional decoration - dark brown with green leather trim and brown geometric applique and cotton lining. Liner is a light-brown with green leather trim and geometric applique. Band of red silk trim. Felt and synthetic lining. |
| Height | 49.53 cm |
| Length | 33.02 cm |
| Width | 10.16 cm |
| Credit Line | Gift of Robert M. and Lois Baylis, 2005 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




