"Nested Lives"
2000-19-1A
From: New Mexico | Santa Clara Pueblo
Curatorial Section: American
| Object Title | "Nested Lives" |
| Object Number | 2000-19-1A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Santa Clara Pueblo |
| Provenience | New Mexico | Santa Clara Pueblo |
| Culture Area | Southwest Culture Area |
| Creator | Roxanne Swentzell |
| Date Made | 2000 |
| Section | American |
| Materials | Clay |
| Technique | Coiled |
| Iconography | Woman | Bowl |
| Description | Seated female figure with stomach forming 3 nested bowls (see 2000-19-1B and C) |
| Height | 35.56 cm |
| Width | 34.92 cm |
| Depth | 40.64 cm |
| Credit Line | Purchased from Roxanne Swentzell, 2000 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




