Ring
29-221-2D
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-221-2D |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | India |
| Section | Asian |
| Materials | Quartz | Brass |
| Description | Brass ring with oval quartz stone set in center. Setting has one sphere on either side of the stone with the fastening decorated by clusters of 3 spheres. The stone is oval and smokey green in color with milky imperfections swirled thru. |
| Height | 2.6 cm |
| Length | 2 cm |
| Width | 1.3 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 414 - Other Number | 2 - Sommerville Number | Ring Box 20 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.