Ring
29-221-2C
From: India
Curatorial Section: Asian
| Object Number | 29-221-2C |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | India |
| Section | Asian |
| Materials | Quartz | Brass |
| Description | Brass ring with quartz "eye" stone set in center. Setting has a cluster of three spheres on either side of the stone with a jagged-edge fastening for the stone itself (resembles a crown in profile). the stone itself is a round milky quartz, possibly quartzite, with an imperfection in the center giving the stone the appearance of an eye. |
| Height | 2.8 cm |
| Length | 2.4 cm |
| Width | 1.8 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 971 - Other Number | 2 - Sommerville Number | Ring Box 20 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.