Jar
32800
From: Peru | Hacienda Warangal | La Centinela
Curatorial Section: American
| Object Number | 32800 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Hacienda Warangal | La Centinela |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Ware | Painted |
| Description | Flat base, depressed globular body, flaring neck, two vertical handles. Upper half painted with stripes with zigzag pattern |
| Height | 17.7 cm |
| Width | 21.5 cm |
| Outside Diameter | 18 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 2662 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.