| Object Number | 97-17-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Zaire |
| Section | African |
| Materials | Elephant Ivory |
| Technique | Carved |
| Iconography | Face |
| Description | Carving of a stylized face (Kifwebe mask) with thin lines covering most of surface. |
| Height | 28.5 cm |
| Width | 10.5 cm |
| Depth | 6 cm |
| Credit Line | Gift of Fish and Wildlife Service, Department of Interior, 1997 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



