Sherd
MS4629.15
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.15 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rim-sherd from a semiglobular cup similar to MS4639 but with floral (?) motif. Added red: band at rim. Added white: bands and floral (?) motif, not completely preserved. Comments: MM III. Decoration not preserved sufficiently for identification. |
| Height | 3.9 cm |
| Length | 3.1 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 9 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
