| Native Name | Tjap |
| Object Number | 2004-12-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Javanese |
| Provenience | Java |
| Section | Oceanian |
| Materials | Metal | Copper |
| Description | Stamp for applying wax to cotton cloth in the resist dye technique known in Indonesia as ikat. One of a pair of mirror image blocks for stamping both sides of cloth. Motif with curving branches and leaves and - in opposite corners - two round flowers. |
| Height | 7 cm |
| Length | 20 cm |
| Width | 20 cm |
| Credit Line | Gift of Marilyn and Robert Forney, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




