Bridal Cap
2004-12-3
From: New Guinea | Middle Sepik River (uncertain)
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2004-12-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Iatmul (uncertain) |
| Provenience | New Guinea | Middle Sepik River (uncertain) |
| Section | Oceanian |
| Materials | Coconut Fiber | Cowrie Shells |
| Description | Cap worn by a bride when first entering her husband's house. Strips of plaited coconut fiber covered with cowrie shells, forming cap and extending down back. See Suzanne Greub, ed., Authority and Ornament: Art of the Sepik River, No. 23 for a similar example, with nassa shells. |
| Height | 11 cm |
| Length | 88 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | Gift of Marilyn and Robert Forney, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




