Game Board
Mancala Board
2003-63-4
From: Liberia
Curatorial Section: African
| Object Number | 2003-63-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Iconography | Wari |
| Description | Wari gameboard. |
| Height | 14.2 cm |
| Length | 68.5 cm |
| Width | 12.6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.676 - Other Number | 0407 - Other Number | 65-10-47 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




