| Object Title | Wari |
| Object Number | 2003-63-3 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Liberia |
| Culture Area | West Africa |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Iconography | Mancala | Canoe |
| Description | Wari gameboard. Boat, canoe shape. |
| Height | 13.5 cm |
| Length | 65.7 cm |
| Width | 15.1 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1993.X.675 - Other Number | 4 - Other Number | 9 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




