Vessel
AF431A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF431A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bushongo |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Technique | Carved |
| Description | Chalice shaped cup with foot; area between foot and cup is narrow; cup widens in the middle then narrows, then widens at the rim, a pattern is carved on the exterior. |
| Height | 14.2 cm |
| Outside Diameter | 10.2 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 745 - Collector Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


