Effigy
Whistle
40-16-136
From: Panama | Sitio Conte
Curatorial Section: American
| Object Number | 40-16-136 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Cocle |
| Provenience | Panama | Sitio Conte |
| Site Name | Sitio Conte |
| Culture Area | Central American |
| Locus | Burial 11 |
| Date Made | 450 - 900 CE |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Small effigy whistle. Conventionalized alligator or fish. Up-turned snout. Three holes in back. Hole in flat broad tail. Painted red in spots. Intact. Marked: B11, #60. |
| Height | 4 cm |
| Length | 7 cm |
| Width | 3 cm |
| Credit Line | Panama, Cocle Expedition; J. Alden Mason, 1940 |
| Other Number | B11 - 60 - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




