Sherd
MS4629.17
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4629.17 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Similar to MS 4639. |
| Height | 5.4 cm |
| Length | 6.9 cm |
| Width | 0.3 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
