Club
AF2779A
From: Southwest Africa | Namibia
Curatorial Section: African
| Object Number | AF2779A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Herero |
| Provenience | Southwest Africa | Namibia |
| Section | African |
| Materials | Wood |
| Description | (Kiri) Knob cut from root stock, and furrowed. |
| Length | 54 cm |
| Outside Diameter | 5.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1913 |
| Other Number | 282 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.