Figurine
29-221-240
From: Iran | Hamadan | Rayy (uncertain)
Curatorial Section: Near Eastern
| Object Number | 29-221-240 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Iran | Hamadan | Rayy (uncertain) |
| Section | Near Eastern |
| Materials | Metal |
| Iconography | Animal | Duck? |
| Description | Small animal (duck?) with large tail of a reddish metal with light brown, greem pm its. Feathers (?) at top of head. |
| Height | 0.5 cm |
| Length | 1.5 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Bequest of Maxwell Sommerville, 1904 |
| Other Number | 240 - Sommerville Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.

