Sword
AF1218A
From: Zaire | Kasai District | Belgian Congo
Curatorial Section: African
| Object Number | AF1218A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Bayaka | Baluba | Kanioka |
| Provenience | Zaire | Kasai District | Belgian Congo |
| Section | African |
| Materials | Iron | Wood |
| Description | Iron Blade; wooden handle, bound in leather; basket like ornamentation at base. |
| Length | 57 cm |
| Width | 6.5 cm |
| Credit Line | Purchased from J. F. G. Umlauff, 1912 |
| Other Number | 1044 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.