Basket Lid
2004-23-50B
From: Canada | Nova Scotia | Cape Breton
Curatorial Section: American
| Object Number | 2004-23-50B |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Micmac |
| Provenience | Canada | Nova Scotia | Cape Breton |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Period | Modern |
| Section | American |
| Materials | Wicker | Reed (plant) | Fiber |
| Technique | Basketry |
| Description | Modern Micmac Indian basket lid (matches 2004-23-50A); small handle on top of lid. |
| Height | 5 cm |
| Outside Diameter | 10.3 cm |
| Credit Line | Gift of the Estate of Frederica de Laguna, 2004 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




