Axe
65-25-80
From: Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | St. Aubin
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-80 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | St. Aubin |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Stone | Antler |
| Description | Number 5392 written on object in white ink. Stone, with straight antler socket fitted for handle. Antler cracked and held together with wire (recent repair). |
| Height | 11.7 cm |
| Width | 4.5 cm |
| Thickness | 4 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/71.19 - 5392 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




