Harpoon Point
65-25-79
From: Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | St. Aubin
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-79 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | St. Aubin |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bone |
| Description | Number 5232 written on object in white ink. Bone harpoon point. |
| Length | 10.7 cm |
| Width | 1.6 cm |
| Thickness | 0.5 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/71.19 - 5232 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


