Chisel
65-25-78
From: Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | St. Aubin
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-78 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Neuchatel Canton | Lake Neuchatel | St. Aubin |
| Period | Neolithic |
| Date Made | 4300-2300 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bone | Stone |
| Description | Number 5132 written on object in white ink. Small, bone with stone point. |
| Height | 5.5 cm |
| Width | 2.4 cm |
| Thickness | 2 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/71.19 - 5132 - Old Museum Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


