Flask
34082
From: Peru | Huacho | Quintay
Curatorial Section: American
| Object Number | 34082 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Huacho | Quintay |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Technique | Red Ware |
| Description | Discoidal body, flaring neck with face, two loop handles, shoulder to neck painted maroon on white, crude |
| Height | 16.4 cm |
| Length | 12.4 cm |
| Width | 8.8 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 1379 - Field No SF | F 28 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.