Base Sherd
MS4628.16
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4628.16 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan II |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from a closed vessel. Fine, pink (5YR 7/4) clay, covered with black lustrous paint,, with decoration in added white paint. Added white: seven pairs of thin white lines radiating from bottom of base up onto the vessel body. For vertical lines see Wahlberg 1976: Motif 33. Bibliography: Silverman 1978 a: 37, no. 75, and pl. 2b, no. 14. |
| Height | 5.35 cm |
| Length | 5.1 cm |
| Width | 0.25 cm |
| Outside Diameter | 3.4 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
