Gem Impression
53-5-58
From: Italy | Florence (Italy) | Naples | Rome (Italy)
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 53-5-58 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Italy | Florence (Italy) | Naples | Rome (Italy) |
| Date Made | 19th century |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Plaster |
| Iconography | Io | Jupiter |
| Description | Io on her knees before Jupiter, who recognizes her, and restores her to her original form |
| Height | 3.5 cm |
| Width | 4.6 cm |
| Depth | 0.6 cm |
| Credit Line | Gift of Mrs. Alfred G. B. Steel, 1953 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.