Sherd
MS4638.12
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4638.12 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan IA | Middle Minoan IIA |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from a tumbler (?). Fine, light gray (2.5 Y 7/2) clay, with decoration in black paint. Handmade (?). Wiped with water. Bands. Comments: MM IA-IIA. Identification of shape uncertain. |
| Height | 6.1 cm |
| Length | 4.5 cm |
| Width | 0.5 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
