Bark Cloth Beater
2003-32-77
From: New Caledonia
Curatorial Section: Oceanian
| Object Number | 2003-32-77 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | New Caledonia |
| Section | Oceanian |
| Materials | Wood |
| Description | Elliptical bark cloth beater with grooves in a grid pattern (54 crosswise X 36 lengthwise). Exhibited at l'Exposition universelle de Paris 1900. New Caledonia. See Marchal, Boulay, and Kasarherou (1990). Similar to 1995.X.16164. |
| Length | 34 cm |
| Width | 6 cm |
| Outside Diameter | 6 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.16109 - Other Number | 14657 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




