Hook
Sickle
65-25-88
From: Switzerland | Lake Neuchatel
Curatorial Section: European
| Object Number | 65-25-88 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Swiss Lake Dweller |
| Provenience | Switzerland | Lake Neuchatel |
| Period | Bronze Age |
| Date Made | 2000-800 BCE |
| Section | European |
| Materials | Bronze |
| Description | Bronze sickle cast in a one piece open mold. |
| Height | 13.2 cm |
| Width | 3.5 cm |
| Thickness | 0.4 cm |
| Credit Line | Exchange with Peabody Museum, Harvard, 1965 |
| Other Number | 40/68.13 - 3392 - Old Museum Number | 103 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


