Blade
55-7-64
From: North America | United States of America | Delaware Valley | New Jersey | Mercer County | Trenton
Curatorial Section: American
| Object Number | 55-7-64 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | North America | United States of America | Delaware Valley | New Jersey | Mercer County | Trenton |
| Culture Area | Northeast Culture Area |
| Section | American |
| Materials | Quartzite |
| Technique | Chipped |
| Description | Blade; dark grey, quartzite(?); one side unfinished. |
| Height | 1.5 cm |
| Length | 5.9 cm |
| Width | 2.7 cm |
| Credit Line | Gift of Numismatic and Antiquarian Society of Philadelphia, 1955 |
| Other Number | 12305C - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




