| Object Number | 2005-17-7 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Mongolian |
| Provenience | Mongolia |
| Section | Asian |
| Materials | Felt | Silk | Cotton | Velour |
| Description | Man's brown dome-shaped hat with 4 velour flaps folded upward; dome has 4 ulzii designs (Chinese symbol for long life) in corners and 1 central geometric design; black, red, gray and gold top knot; each of 4 flaps black velour with gold and orange trim; inside lined with black cotton?. |
| Height | 17.5 cm |
| Length | 22 cm |
| Width | 22 cm |
| Credit Line | Gift of Robert M. and Lois Baylis, 2005 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.



