Sherd
64-15-296
From: Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios
Curatorial Section: American
| Object Number | 64-15-296 |
| Current Location | On Loan |
| Provenience | Guatemala | Department of Peten | Altar de Sacraficios |
| Culture Area | Central American |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Description | Rough in texture; unslipped. Relaively coarse micaceous paste; glittering surfaces. "Combed" striations interwoven and sometimes crossing themselves. Buff. Neck and body meet at about right angles. |
| Height | 5.2 cm |
| Width | 8.3 cm |
| Thickness | 1.2 cm |
| Credit Line | Gift of the Peabody Museum, Harvard University, 1964 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.