Funerary Cone
29-87-653
From: Egypt | Dra Abu El-Naga
Curatorial Section: Egyptian
| Object Number | 29-87-653 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Egypt | Dra Abu El-Naga |
| Period | New Kingdom |
| Section | Egyptian |
| Materials | Pottery |
| Description | Stamp impression. Inscribed for the Overseer of Sculptors, Menkheper |
| Length | 6.67 cm |
| Width | 6.03 cm |
| Depth | 19.21 cm |
| Credit Line | The Eckley B. Coxe Jr. Expedition to Drah abu el Naga (Thebes), Egypt; Clarence Stanley Fisher, 1921-1923 |
| Other Number | Not recorded in field catalogue - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




