Blade
EU2012A
From: France | Dordogne | Laugerie Haute
Curatorial Section: European
| Object Number | EU2012A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Upper Paleolithic |
| Provenience | France | Dordogne | Laugerie Haute |
| Period | Upper Paleolithic |
| Section | European |
| Materials | Flint |
| Description | Original Card: Stone implements (23) - Flakes showing more or less secondary shaping for use as knives. Revised Card: Flint blade - Fractured at extremity. Retouched along one edge. Tan colored flint. |
| Length | 6.1 cm |
| Width | 3.1 cm |
| Credit Line | Received from various sources, pre-1929 |
| Other Number | ( 67 ) - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.


