Poncho Fragment
Band
29582A
From: Peru | Pachacamac | Gravefield I
Curatorial Section: American
| Object Number | 29582A |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Peru | Pachacamac | Gravefield I |
| Culture Area | Andean |
| Section | American |
| Materials | Cotton |
| Description | Middle band of light poncho. Tapestry. Twin-human figures and floral design. Long fragment of a wide tapestry panel attached to a crepe textile. Catalogue card identifies it as a "middle band of a light poncho". Color(s): Green, yellow, blue and brown. |
| Length | 83 cm |
| Width | 23 cm |
| Credit Line | William Pepper Peruvian Expedition; Max Uhle, subscription of Phebe A. Hearst, 1897 |
| Other Number | 1166A - Field No SF |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




