Base Sherd
Jar
MS4617.20
From: Greece | Crete | Gournia
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | MS4617.20 |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Minoan |
| Provenience | Greece | Crete | Gournia |
| Period | Middle Minoan I | Middle Minoan II | Middle Minoan III |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Ceramic |
| Description | Base-sherd from a jar. Medium textured, yellowish red (5 YR 5/6) to gray clay, with decoration in black paint. Wiped with water. Handmade. Linked discs or discs and loops. Comments: MM I-III. Middle Minoan Dark-on-light Style. For comments see 373. |
| Height | 7.3 cm |
| Length | 6.6 cm |
| Width | 0.7 cm |
| Outside Diameter | 11 cm |
| Credit Line | Gift of the Candia Museum (Herakleion Archaeological Museum); H. B. Hawes, 1904 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
