Sculpture Fragment
2003-37-4
From: Mediterranean
Curatorial Section: Mediterranean
| Object Number | 2003-37-4 |
| Current Location | Collections Storage |
| Provenience | Mediterranean |
| Section | Mediterranean |
| Materials | Clay |
| Description | Terracotta foot from a piece of sculpture |
| Height | 3.5 cm |
| Length | 7.3 cm |
| Width | 2 cm |
| Credit Line | Gift of the Philadelphia Commercial Museum (also known as the Philadelphia Civic Center Museum), Philadelphia, Pennsylvania, 2003 |
| Other Number | 1995.X.16126 - Other Number |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.
