| Object Number | 19570A |
| Current Location | Collections Storage |
| Culture | Russian |
| Provenience | Russia |
| Culture Area | Russia |
| Period | Historic Period |
| Date Made | 1896 |
| Section | American |
| Materials | Ceramic |
| Iconography | Tsar Nicholas II | Coronation |
| Description | Mug commemorating the coronation of Tsar Nicolas II, as presented to the army. |
| Height | 11 cm |
| Outside Diameter | 7 cm |
| Credit Line | Russian Expedition; Zelia Nuttall, 1897 |
Report problems and issues to digitalmedia@pennmuseum.org.




